ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ZİYARETÇİ SAYACI

KÖYLÜNÜN EFENDİLİĞİNİ BOZDURMAYIN  !

KÖYLÜNÜN EFENDİLİĞİNİ BOZDURMAYIN !

Tarih 04 Haziran 2011, 12:03 Editör NİZAMETTİNGÜNEŞ

KÖYLÜNÜN EFENDİLİĞİNİ BOZDURMAYIN !

KÖYLÜNÜN EFENDİLİĞİNİ BOZDURMAYIN?Konu yine bağ-kur 2926 yine Tevkifat…
Neden mi? Bana facebook dan mesaj atan vatandaşımızın sorusu ve derdi aynen aşağıdaki gibi..

Faik Sarıkaya10 Mayıs 16:02
Konu: bağkur
merhaba Nizamettin Bey beni tanımazsınız.Adım Faik Sarıkaya Karamanlıyım. Size bir şey danışmak istiyorum bağkurla ilgili. yardımcı olursanız sevinirim.Benim babam 2006 yılında vefat etti.Hiçbir sosyal güvencesi yok.Annemi emekli yapmak istiyoruz.Bize birisi akıl verdi ve bağkurdan babamın kaydı olup olmadığını sorgulatmamızı istedi.Babamın bağkur kayıtlarına göre 1996 yılına ait satmış olduğu bir mahsulden (buğday) bağkura kesinti yapılmış.Bağkurun bilgisayarlarında bu kayıt var.Ancak bağkur bizden o yıla ait müstahsil makbuzunu istiyor.Elimizde bu makbuz yok.Ürünü sattığı yere gittik ve makbuzu istedik onlarda biz beş yılda bir yakarız dediler ve yok dediler .Benim size sormak istediğim şimdi biz ne yapmalıyız veya ne yapabiliriz acaba.Yardımcı olursanız sevinirim.

Evet…. 03,04.1993 tarihli ve 93/4384 sayılı Kararname ile 2926 sayılı Tarımda Kendi adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu 4 seri nolu tebliği 01.04.1994 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. 22.05.2007 TARİH VE 26529 sayılı resmi gazetede de bahse konu tebliğde değişiklik yapılmasına dair meşhur 7 seri numaralı tebliğ yürürlüğe girdi. Prim kesin kesildiğini gösterir belge sigortalıdan istenmektedir. İbraz etseniz dahi Kurumun kasasına paranın intikalini ait belgelerde haklı olarak istenmektedir. Ancak vatandaşın dışındaki yerine getirilmeyen sorumluluklardan vatandaş zarar görmektedir. Gerek kurumun , gerekesede tevkifatçı kuruluşun…
Faik bey den öncelikle şu an’a kadar 6111 yasanın borçların yapılandırılmasıyla ilgili uygulamada olmasından dolayı internete giremedim. Ancak bu gecikmeden dolayı kendilerinden özür diliyorum.
2926 sayılı yasanın ilk uygulanmaya başladığı illerden birisi ve hatta buğday üretiminde ağırlığı olan illerden olan karamandan gelen feryat, 1994 yılından beri dinlediğimiz feryatlardan farklı değil. Vatandaşımız haklı olarak babasının verdiği üründen dolayı kendisinden kesilen % 1 lik orandaki bağ-kur primi hatırına dul kalan annesine maaş bağlatmak istemektedir.
Söylediğine göre de bağ kur kayıtlarında bu kesinti miktarı varmış ve varlığı kurum çalışanları tarafından varlığı teyid edilmiş.
İlla ki Müstahsil makbuzu diye dayatılmasının anlamı var mı? 7 nolu seri denilen tebliğin acilen düzeltilmesinde bence fayda var.
Türkiye de kim 15 yıl belge saklıyor söyler misiniz? Devlet bile zaman aşımı sınırı koyarken SGK nın (bağ- kurun) 1994 lü yıllardan belge isteme ısrarcılığı neden?
Var olduğu bilindiği halde neden kesintinin belgesi vatandaş dan ısrarla istenmektedir? Vatandaş bu bilgiyle yargıya başvursa eminim, Kurum mahkemeye de rastlanılamamıştır diye cevap verebilir. Bu durumda mahkemenin bağ-kurun arşivine girip tespit etmesi lüzumunu doğurmaz mı?
Sadece Antalya da binlerce kişinin7 nolu seriye dayanılarak 40 yıllık seracılar makbuz da makbuz dayatması yüzünden 6111 sayılı yasadan yararlanarak emekli olma hayali ve imkanı Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından gasp edildi.
Vatandaş odaklı olan SGK neden bu konuda duyarsız kalıyor , yoksa tarım bağ-kurluluğunu galeye almıyorlar mı? Daha doğrusu köylünün efendiliği unutuldu mu?
Buradan;Bürokratik engelleri hızla kaldıran Siyasi iradeye, Siyasi iradenin şekillendirdiği, görevlendirdiği güzide bürokratlarımıza, Maaşını Maliye Bakanlığının kasasından alan tüm yetkililere sesleniyorum.
VATANDAŞA EZİYET ETMEYİN .
Lütfen Sosyal devlet olma özelliğini gösterin.
Nasıl olurda Devletin arşivin de aranılan mevcut iken vatandaşa ıspat yükümlülüğü sunulur. Hangi akla hizmet? 7 nolu seri yi çıkaranlar lütfen mantığını da mantalite sinide açıklasınlar. Vatandaş ürün vermiş mi vermiş, kaydı küreği var mı? var. Peki kesinti yapılmış mı yapılmış , Dahası ne ? makbuz mu? Yok yok yok .
Tabi burada sorun şu: Tevkifat la ilgili kanun çıkarıldığında çiftçiden bağ-kur primi tahsil edebilmekti.
İyi güzelde, kesinleri herkesin düzenli ödeyip ödemediği kontrol edilemedi. Ödeyip ödemediği kontrol edilemedi. Ve Kuruma Tevkifat kesintileri ödendikten sonra , Kurum tarafından bağ-kura tescili olmayan vatandaşların tescili RESEN yapılmalıydı. Vaktinde yapılmayan vazife Suç değil miydi. bu gün neden 7 nolu seri?
Hem paracıkları kasanda tut, hem de vaktiyle tescil etme? Sonrada, deki müstahsil makbuzu bul gel. Yahu ne gerek var. Yahu bu memlekette anayasa bile değişirken 7 nolu seri neden 6111 sayılı yasa yürürlüğe girerken değiştirilmedi?. Bizim insanımız iyilik ve kötülüğü unutmaz.Bu millet vefalıdır… Yapın bi güzellik de bizde alkışlayalım…
Nizamettin Güneş
Sosyal Güvenlik Uzmanı


Bu haber 401 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BAĞ-KUR (4/b)

Yeşil kartlılar dikkat!

Yeşil kartlılar dikkat! Süresi bitmeden gelir testi yaptırmam gerekir mi?

Part-time çalışanlar prim ödeyecek

Part-time çalışanlar prim ödeyecek Sosyal güvenlik reformunun en önemli ayaklarından birisi olan Genel Sağlık Sigortası (GSS) dünden itibaren tamamıyl...
FIKRA GİBİ10 Ocak 2012

CANLI DESTEK

HAVA DURUMU


GÜNÜN SÖZÜ

Nizamettin GÜNEŞ SOSYAL GÜVENLİK MÜŞAVİRLİĞİ SOSYAL GÜVENLİK MÜŞAVİRLERİ DERNEĞİ ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi